fbpx

 HISTORIE

         CIEKAWOSTKI   

freedom 1886402  340 1 - Blog
2.01
Dzień, w którym TRZEBA wprowadzać w życie swoje noworoczne postanowienia. Od dzisiaj MUSISZ zmierzyć się z nowymi obowiązkami z nich wynikającymi, POWINNAŚ ustalić ścisłe ZASADY i trzymać się wyznaczonej sobie drogi, choćby było to NIEMOŻLIWE. Ale TRZEBA…
I pewnie jak zwykle jest to trudne i niemożliwe.
Może więc w tym roku podejdź do tego inaczej?
Poczuj wolność i „wiatr we włosach” zamieniając trudne dla nasz wszystkich słowa „muszę”,”trzeba”,”powinnam”na proste w odbiorze CHCĘ! Niczego nie musisz. To ty decydujesz o sobie i ty znasz siebie najlepiej.
To Ty CHCESZ zmienić sposób żywienia, ponieważ CHCESZ się poczuć lepiej. To Ty CHCESZ pożegnać się z dużą ilością słodyczy, ponieważ odbierają Ci możliwość spełnienia marzeń.
Ty Chcesz zwiększyć swoją aktywność, ponieważ CHCESZ wyzwolić w sobie szczęście lub dobrze się poczuć w nowej skórze!
Jeśli nie wyjdzie? Oczywiście, że w 100% nie wyjdzie.
Nie można zmienić wieloletnich nawyków jednym „pstryknięciem” lub noworocznym postanowieniem. Jeśli nie uda Ci się zupełnie zmienić sposobu żywienia, to zmień go trochę bo każda zmiana jest wartością. Jeśli jutro zejdziesz z Drogi Prawidłowego Żywienia,to wróć na nią pojutrze lub za dwa dni.Ale wróć i pamiętaj, że każda ZMIANA to proces. Ewolucja, nie rewolucja. Jeśli sięgniesz po słodycze? Dlaczego nie? Są dla ludzi i lubimy je bo dają nam chwilę przyjemności. Zjedz, ale połowę tego co normalnie. To już duży krok w przyszłość. Nie chciało Ci się wyjść poćwiczyć a przecież w Twojej głowie siedzi jeszcze POWINNAM i MUSZĘ? Trudno. Pospaceruj, potańcz lub umyj podłogi. Liczy się WSZYSTKO. Bo WSZYSTKO to robisz dla siebie. I tego CHCESZ.
Uwierz. Efekty pojawią się znienacka. I mogą Cię zaskoczyć.
Życzę wszystkim sukcesów i dobrego roku bez Wielkich Postanowień.
Obraz autorstwa siala na Pixabay 300x200 - Blog

KUPUJ ŚWIADOMIE!

Czy zastanawialiście się kiedyś do czego służą naklejki na owocach? Dzieci powiedzą pewnie, że dla ozdoby. I będą miały rację. Klej znajdujący się na spodzie naklejki jest jadalny i przyklejenie jej na małą rączkę nie zaszkodzi dziecku (chyba, że kupujemy owoce pełne pestycydów). Natomiast dla nas, osób dorosłych, zawarta jest tam bardzo ważna informacja i warto nauczyć się ją rozszyfrowywać.

Nie jest to trudne.

Cyferki znajdujące się na naklejce to kod PLU. Kody te jednoznacznie określają, z jakiej uprawy pochodzi dany produkt.

5-cio cyfrowy kod rozpoczynający się od cyfry 9 oznacza warzywa i owoce z upraw ekologicznych. Bez sztucznych nawozów oraz chemii, pozwalającej na długie przetrzymywanie owoców. Jeśli widzimy taki kod, kupujemy!

Natomiast 5-cio cyfrowy kod z 8 z przodu, świadczy o modyfikacji genetycznej. Przed tymi uciekamy! (Tutaj w najbliższej przyszłości pojawią się prawdopodobnie zmiany. O aktualizacjach napiszę).

I na koniec najbardziej popularny kod:

4 -cyfrowy, zaczynający się od 3 lub 4 (to już nie ma znaczenia), charakteryzujący uprawy tradycyjne. Czyli do wyprodukowania danej partii owoców zostały użyte duże ilości pestycydów i sztucznych nawozów.

 

Nie zawsze na owocach czy warzywach mamy naklejki, więc  czytajmy też etykiety.

Polskie przepisy prawne wymagają obecności kilku ważnych informacji na opakowaniach produktów spożywczych:

– nazwy i adresu podmiotu pakującego lub wysyłającego,
– nazwy produktu, jeżeli zawartość opakowania nie jest widoczna z zewnątrz,
– pełnej nazwy państwa pochodzenia lub nazwa potoczna

oraz
klasy jakości produktu.

Są to cenne informacje i wykorzystujmy je dla naszego zdrowia. Nie pozwólmy się oszukać!